Vše kolem roušek

Jak si roušku vyrobit i bez šití a správně s ní manipulovat.

Aktualizováno: 18. 3. 2020 15:17

Případů nakažených koronavirem v Česku přibývá a ochranné prostředky se stávají nedostatkovým zbožím. Bez roušky už se dnes neobejdete například ani v pražském MHD. V ideálním případě bychom však měli roušku či respirátor nosit kdykoliv vyjdeme z domu, chráníme tak nejen sebe, ale i spoustu dalších lidí kolem nás.

Pokud ještě žádný z těchto ochranných prostředků nevlastníte, poradíme vám, jak si roušku vyrobit doma. 

Praktické návody na výrobu roušky:

Šití:

https://www.youtube.com/watch?v=f2Y0h3uxdig

Bez šití:

https://www.youtube.com/watch?v=Yl-mXHydV0k

Jaké materiály jsou efektivní (a prodyšné)?

Nejprve je však důležité vybrat vhodný materiál, který vás efektivně ochrání. Potřebujeme, aby zachytil co nejvíce virových částic a zároveň jsme přes něj mohli pohodlně dýchat. Obyčejná šála je například velmi dobře prodyšná, její schopnost zachytit virové částice je však velmi omezená. Naproti tomu pytlík od vysavače, jehož filtrační schopnost je vysoká, nám neumožní dýchat. Optimální volbou je proto čistá bavlna z nové látky pro povlečení či trička. Její hustota by měla být taková, abychom proti světlu neviděli jednotlivé otvory mezi vlákny, ale látka zároveň umožňovala po přiložení k ústům snadné nadechnutí. 

 Obrázky pochází z webu, který spravují vědci z Univerzity Karlovy a najdete na něm další důvěryhodné informace o koronavirové infekci: https://www.okoronaviru.cz/nosit-vlastnorucne-usitou-rousku-ma-smysl-nepodcente-jeji-material-a-sterilizaci/

Kde se s rouškami podělit?

Pokud roušku potřebujete a nemůžete si jí vyrobit nebo naopak můžete vyrábět i pro ostatní, zaregistrujte se na www.damerousky.cz a najděte si/vytvořte na mapě odběrné místo ve svém okolí.

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management