Osvěžte si mozek

Stává se vám někdy, že než dojdete od kávovaru ke stolu, zapomenete, co že jste se to důležitého zrovna chystali udělat?

Nebo se vám ne a ne vybavit termín, jméno, pojem, číslo, které jinak jistojistě víte? Divíte se někdy, v jakém detailu se vám vracejí vzpomínky řadu let staré a přitom musíte dlouze pátrat v paměti po tom, na čem jste se domluvili s kolegou či klientem v pár hodin starém telefonátu?

Zachovejte klid, známe to všichni. Co ale možná už tak všeobecně známé není jsou způsoby, jak paměť vracet do formy a udržovat ji svěží. I přes postupující věk, vysokou pracovní zátěž a informační zahlcení.

Když budete na internetu či v knihách hledat rady pro trénování paměti, najdete spoustu zajímavých tipů a technik. V reálu ovšem málokdo z nás najde praktické využití pro schopnost zapamatovat si dlouhé číselné řady či sekvenci náhodně vybraných karet v balíčku - i když to by se asi zrovna hodit mohlo ;-). 

V tomto tématu se proto zaměříme na fungování a “posilování” paměti v širším záběru. Kromě klasických paměťových technik a mnemotechnických pomůcek nás bude zajímat i vztah mezi pamětí a učením a souvislosti s neuroplasticitou. Podíváme se také na podporu dobrého fungování paměti “chytrou výživou mozku” a na možnosti prevence neurodegenerativních onemocnění.

Některé neuvěřitelné výkony paměťových šampionů:

  • 390 čísel z řady 1000 náhodných přečtených nahlas druhou osobou
  • 132 fiktivních historických dat za 5 minut
  • 1080 binárních čísel během 5 minut (v průměru 3,6 čísla za vteřinu)
  • 380 náhodných slov za 15 minut
  • 97 jmen nových lidí během 5 minut

Výzva: Kdo si hraje, nezlobí - a osvěžuje si mozek

Zahrajte si v průběhu měsíce alespoň třikrát s přáteli či rodinou několik partií společenských her vyžadujících soustředění, kombinační myšlení, strategické uvažování nebo zapamatování - jako je např. scrabble, šach, pexeso apod.

Finta je v tom, že zkombinujete posilování neuroplasticity mozku (jinou než pracovní zátěží) se společenskou aktivitou. Což jsou hned dvě z pěti doporučení odborníků na prevenci Alzheimerovy nemoci.