Mnemotechnické pomůcky

Mnemotechniky jsou paměťové techniky nebo lépe triky, které nám pomáhají zapamatovat si neuvěřitelné množství informací, které by byly běžným způsobem nezapamatovatelné.

Rozvíjí nejen paměť, ale i kreativitu a schopnost se soustředit. Pomocí mnemotechnik si můžeme zapamatovat prakticky všechno (čísla, karty, jména lidí, prezentace). Můžou se nám možná zdát ze začátku složité, ale opak je pravdou. Když je zkusíte, zjistíte, jak jednoduše si můžete věci pamatovat.

Mnemotechnické pomůcky využívají rádi lidé, kteří se účastní paměťových soutěží. V Guinessově knize najdeme zajímavé rekordy - například zapamatovaní si balíčku 52 kanastových karet za 18. 65 sekund. Další rekord, co stojí za řeč, je zapamatování si 551 ciferné číslo za 5 minut nebo zapamatování si 195 jmen a příjmení lidí za 15 minut.

Kdo z nás má problém třeba jen s pamatováním si 2 nových jmen? A teď si jich představte 195 :) Všichni tito lidi mají podobnou paměť jako my, jen ji mají lépe vytrénovanou a znají mnemotechniky.

Rada šampióna Ben Pridmorea

Mnemotechniky fungují v podstatě tak, že pomocí fantazie “předěláváte” věci obyčejné na zajímavé a abstraktní informace (jako jsou třeba čísla, karty, slovíčka, nekonečné řady jedniček a nul) měníte na něco konkrétního. 

Například:

Představí se mi muž, který se jmenuje Petr Malý, a já si chci zapamatovat jeho jméno. Udělal bych to následovně: když se řekne Petr, hned se mi vybaví slovo svetr, takže si představím toho muže, jak má na sobě třeba růžový svetr, který je mu navíc malý. A během několika sekund si pamatuji jeho jméno a nestojí mě to žádnou námahu.

 

Koukněte na video Bena Pridmorea

 

Výzva týdne:

Experimentujte se zapamatováváním si křestních jmen lidí, které tento měsíc poznáte. Využijte Benovu techniku popsanou výše. Jde to?