Digitální prázdniny

Tipy, jak si v létě odpočinout od pípání, vibrování a blikání.

Jak to vypadá, když jedete na dovolenou? Dáváte si pauzu taky i od telefonu a internetu?  

Leo Babauta, autor známé techniky Zen a hotovo (zjednodušená technika Get things done) ve své knížce Soustředění nabízí tipy, jak na digitální prázdniny:

1. Nastavte si automatické odpovědi

Nezapomeňte taky na svůj osobní mail.

 2. Trénujte bytí o samotě

Nemusíte se rovnou stěhovat do jeskyně. Stačí třeba hodina denně strávená jenom ve vaši společnosti. Posaďte se třeba na zahradu nebo do parku, bez telefonu nebo knížky a pozorujte okolí. 

3. Vzdejte se zpětné vazby 

Nečekejte, že úplně všichni z vašeho okolí budou z vašeho odpojení nadšeni. Pokud vám to náhodou někdo bude vyčítat, stojte si za svým. Není vaší povinností být neustále k dispozici.

4. Veďte si deník 

Digitální prázdniny jsou nová zkušenost, proto stojí za to si alespoň stručně zaznamenat dojmy a postřehy a třeba si je s odstupem času připomenout.

5. Zbavte se potřeby reagovat na podněty, místo toho začněte přemýšlet

Neustálá připojenost nás vede k tomu reagovat na všechno rychle i s rizikem, že uděláme chyby nebo se rozhodneme nesprávně. Vemte si čas a přemýšlejte.

6.  Jednou za den se ponořte do ticha

Zkuste se aspoň na pár minut zavřít někam, kde vás nebude nikdo a nic rušit. Možná to bude náročné, pozorujte proto, co se s vámi děje. Dovolte si chvíli nic nedělat. Možná vás v té chvíli třeba napadne řešení dávného problému.

7. Proveďte inventuru svého digitálního života

Na jaké stránky nejčastěji jdete, když se vám zrovna nechce pracovat nebo řešit nějaký problém? Co otevřete hned po probuzení? K inventuře vám pomůžou i aplikace, které představujeme v tomto článku (odkaz na aplikace, kt. krotí lákadla internetu). Je život opravdu tak dlouhý, abyste ho trávili bezcílným brouzdáním v digitálním světě?

 

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management