Život je dlouhý běh

Běh, jako sportovní aktivita, má celou řadu nesporných výhod. V masově provozované podobě kondičního vytrvalostního běhu se jedná o aerobní cvičení rozvíjející obecnou vytrvalost, posilující rovnoměrně hlavní velké svalové skupiny a v neposlední řadě hojně vyplavující endorfiny při pohybu na čerstvém vzduchu.

Stačí k pohybu myšlenka?

Mladý muž zůstal po autonehodě upoutaný na invalidní vozík, ale přesto provedl první výkop na fotbalovém mistrovství světa v roce 2014. Ptáte se, jak je to možné? Díky mozkem řízené konstrukci, která řídí Julianovy nohy.

Výzva

Můžeme si vypěstovat nové neurony?

Dlouhá léta si lékaři i neurovědci mysleli, že počet našich mozkových buněk je omezený. Jediné, co s nimi můžeme dělat, je udržovat je aktivní a zabraňovat jejich přílišné ztrátě nebo degeneraci. Jak je to nyní? Co říkají nejnovější výzkumy?

Výzva

Zkusili jste chůzi naboso?

Chození naboso, chození bosky, bosá chůze nebo barefoot – jedná se o způsob životního stylu, regionální tradici, znak svobody a uvolněnosti i běžnou součást života. Nošení bot je pro mnohé lidi znakem civilizace a kultury, jedná se výlučně o lidskou záležitost. Ochrana nohy, sociální podmínky i móda přinesly člověku chůzi v botách. Avšak moderní obuv Evropa zná jen cca 500 let.